GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 6285481
*
nr 628 5481
VASE
Argenta, height: 21, fotnagg.
Argenta, höjd: 21
Condition: fotnagg
Estimate:
100
Sold:
SEK 550
Auction date:
Monday Mars 8 2010
at 17:17:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/3 19:05:44
1
150 kr
7/3 23:33:59
2
350 kr
8/3 15:26:27
3
500 kr
8/3 17:10:28
4
450 kr
8/3 17:10:49
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
3375 VASES
one pair, målad dekor, senjugend. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:56
*
VASE
Condition: fotnagg
nr 628 5481
VASE
Argenta, height: 21, fotnagg.
Argenta, höjd: 21
Condition: fotnagg
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 550 |
Auction date: |
Monday Mars 8 2010 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
6/3 19:05:44 | 1 | 150 kr |
7/3 23:33:59 | 2 | 350 kr |
8/3 15:26:27 | 3 | 500 kr |
8/3 17:10:28 | 4 | 450 kr |
8/3 17:10:49 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
3375 VASES
one pair, målad dekor, senjugend. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:56